Statystyki wskazują, że jedynie nieco ponad 1/3 Polaków sięga po książkę co najmniej raz w roku. Szkoda, bo korzyści z czytania jest po prostu mnóstwo. Czytać warto dla samego czytania, ale także z co najmniej 10 innych powodów. Sprawdź, co może dać Ci książka.

1. Czytanie stymuluje Twój mózg do rozwoju.

Kiedy czytasz, angażujesz do działania wiele obszarów swojego mózgu. To stymuluje jego pracę, ale także zmusza do rozwoju. Czytanie wzbogaca wyobraźnię, zwiększa pokłady naszej kreatywności, pomaga w koncentrowaniu się i byciu uważnym. Książki stymulują nasze umysły, zmuszają do myślenia, głębszych refleksji, zastanowienia się. To po prostu doskonała gimnastyka dla naszego mózgu.

2. Czytanie Cię uspokoi.

Odczuwasz permanentny stres, niepokój, irytację? Sięgnij po książkę. Już po kilku chwilach przeniesiesz się w zupełnie inny, czasem tajemniczy, czasem mroczny, innym razem beztroski świat. Za każdym razem będzie to jednak rzeczywistość, która pozwoli oderwać Ci się od tego, co tu i teraz. Badania naukowe jasno wskazują, że podczas czytania rozluźniają się nasze mięśnie, a nagromadzony stres znajduje swoje ujście. Zatem, jeśli chcesz spokoju i odprężenia – czytaj!

3. Czytaj, a będziesz lepiej spał.

Czytanie na dobranoc to taktyka przeznaczona nie tylko dla dzieci. Jeśli sięgniesz po książkę tuż przed snem, pozwoli Ci to na wyciszenie się i odprężenie. Czytając, zapomnisz o zgiełku, pośpiechu i wielu problemach minionego dnia. Pamiętaj jednak, aby do łóżka zabierać ze sobą książki w tradycyjnym wydaniu, a nie te elektroniczne. W tym drugim przypadku, światło monitora działa na czytelnika pobudzająco, co nie sprzyja późniejszemu zasypianiu.

4. Czytaj – będziesz wiedział więcej.

To naturalne, że czytając, pogłębiamy nasza wiedzę. Czegokolwiek by ona nie dotyczyła, będzie jej więcej i więcej. Czytanie poszerza horyzonty, pozwala poznać i zrozumieć otaczający nas świat. Poza tym nigdy nie wiadomo, kiedy może nam się przydać wiedza, którą sobie wyczytamy.

5. Książki uczynią Cię mistrzem konwersacji.

Po pierwsze dlatego, że czytając, zyskujesz sporo tematów do potencjalnych rozmów. Po drugie, książki wzbogacają nasze słownictwo. Zatem jeśli chcesz wypowiadać się w sposób ciekawy, płynny, zaskakiwać bogactwem słów i elokwencją – czytaj.

6. Czytasz? Będziesz dłużej sprawny.

Czytanie poprawia naszą pamięć i sprawność intelektualną. Jeśli regularnie sięgamy                        po książki, raczej nie grozi nam demencja. Czytanie to także dobry sposób na spowolnienie choroby Alzheimera. Co więcej, czytając poprawiamy także naszą zdolność myślenia analitycznego. Czytanie wymaga, abyśmy zapamiętywali miejsca, bohaterów, ich imiona, cechy i historie. Wszystko to sprawia, że wciąż ćwiczymy pamięć, łączymy fakty, analizujemy sytuacje. Czytaj – poprawisz pamięć.

7. Regularne czytanie książek uwrażliwia.

Poruszające treści uwrażliwiają nas na drugiego człowiek, sprawiają, że jesteśmy bardziej empatyczni. To deficytowe cechy w dzisiejszym świecie. Warto o nie zadbać.

8. Jeśli czytasz, jesteś bardziej atrakcyjny.

Jak wskazują wyniki badań, w relacjach, które traktujemy poważnie, inteligencja i oczytanie ma dla nas ogromne znaczenie. Zatem jeśli czytasz, najprawdopodobniej jesteś postrzegany jako bardziej atrakcyjny.

9. Książka może Cię wyleczyć.

Czytanie to nie tylko sposób na poprawę nastroju lub metoda na nudę, gdy chorzy spędzamy czas w łóżku. Jak dowodzą naukowcy, czytanie może być także skutecznym sposobem wspierającym walkę z depresją. A jak wiadomo, profilaktyka jest niezmiernie ważna, zatem warto sięgać regularnie po książki.

10. Czytanie poprawi Twoje relacje.

Na przykład z dzieckiem. Już 20 minut wieczornego czytania dziecku na głos, zdecydowanie umacnia rodzinne więzi i sprzyja budowaniu lepszych relacji. Czytaj sobie i dziecku!