6.10.2021 uczniowie klasy VII i VIII Szkoły Podstawowej w Gortatowie z siedzibą w Szczuce zwiedzali Warszawę śladami Pana Jacka Karpińskiego. Opiekunami byli Dyrektor szkoły – pan Zenon Matuszewski, wychowawczyni klasy VIII pani Agata Bejrach oraz Joanna Kalenik z Fundacji Brama Epok.

Była wizyta w Centrum Nauki Kopernik, po niej obiad, a następnie uczniowie udali się na Cmentarz Ewangelicko-Reformowany w Warszawie, gdzie znajduje się grób Pana Jacka, a także Stefana Żeromskiego i liczne kwatery powstańcze. Ostatnim punktem programu było zwiedzanie Niewidzialnej Wystawy, która pozwala empatycznie wyobrazić sobie świat z perspektywy osób niewidomych.

Jacek Rafał Karpiński, ps. „Mały Jacek” (1927-2010) – polski inżynier, elektronik, informatyk, żołnierz Szarych Szeregów w Batalionie „Zośka”, uczestnik powstania, trzykrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych. Projektant minikomputera K202. Jeden z założycieli Polskiego Towarzystwa Informatycznego i wiceprezes jego pierwszego Zarządu Głównego.

Wyjazd sfinansowano w ramach projektu „Młodzi następcy Jacka Karpińskiego” – Dzieci Kapitana Nemo – Fundacja BGK – dotację pozyskała Fundacja Brama Epok i realizuje projekt w partnerstwie ze Szkołą Podstawową w Gortatowie z siedzibą w Szczuce i Gminą Brodnica. Wyjazd zorganizowało Biuro podróży Azymut.

Kolejne działania w projekcie to m.in. warsztaty tworzenia robotów Lego oraz filmów.