Narodowe Święta Niepodległości w Szczuce
10.11.2022r. w szkole w Szczuce z okazji Narodowego Święta Niepodległości miało miejsce wydarzenie „Romantyczna dusza nigdy nie utraci niepodległości” zorganizowane przez Fundację Brama Epok. Wolontariuszki: Zuzanna Świtanowska, Joanna Berent i Nikola Pankowska przeprowadziły warsztaty tworzenia zakładek do książek „Wieszcz-ymy Wolontariat”. Na drewnianych zakładkach uczniowie z klas IV – VIII wypisali ulubione cytaty z dzieł Adama Mickiewicza. Wolontariuszki Fundacji oraz Szkolnego Klubu Wolontariatu przygotowały prezentacje opowiadające o dotychczasowej działalności. Działanie było finansowane ze środków Kujawsko-Pomorskiej Federacja Organizacji Pozarządowych w ramach konkursu na mini-granty
Kolejnym wydarzeniem tego dnia było spotkanie z kolekcjonerką wydań „Pana Tadeusza”, regionalistką, miłośniczką Ziemi Michałowskiej – Panią Krystyną Warachowską, która opowiedziała historię swojej kolekcji, jak i samego dzieła. Uczniowie mieli okazję wziąć udział w konkursie wiedzy oraz obejrzeć przygotowaną ekspozycję około 60 wydań „Pana Tadeusza”.
Uczniowie spotkali się również z Panem Piotrem Kornackim i Panem Czesławem Stawikowskim ( obecny i emerytowany wizytator Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy), którzy przyjechali do Szczuki jako przyjaciele Jacka Karpińskiego – polskiego inżyniera i elektronika, wynalazcy pierwszych, polskich komputerów, maszyn liczących, uczestnika Powstania Warszawskiego, trzykrotnie odznaczonego Krzyżem Walecznych. Panowie opowiedzieli o swojej przyjaźni z Panem Jackiem, historii Jego wynalazków, zaprezentowali także pamiątki po wynalazcy. W trakcie spotkania uhonorowali Panią Joannę Kalenik z Fundacji Brama Epok złotą przypinką K202 (z nazwą komputera autorstwa Jacka Karpińskiego), która jest przyznawana przez przyjaciół Pana Jacka osobom pielęgnującym pamięć o Nim.
W wydarzeniu wzięła udział Pani Anna Sawicka, wizytator Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy.